March 24 - 26 2023!

We can't wait to see you!

 

 

 

2023 ENTERTAINMENT SCHEDULE
subject to change

FRIDAY March 24
Grady Und Sandra Platz
MC Heidi Holadio
6:00 - 10:00  Alex Meixner Band
7:00  Yellow Rose Clogging Team (youth)
8:30  Das ist Keine Kunst German Folk Dance Troupe

Telgte Dancehall
MC Glen Renfro
6:00 - 10:00  Matt Tolentino and the Royal Klobasneks
7:00  Das ist Keine Kunst German Folk Dance Troupe
8:30  Rathkamp German Folk Dancers

Warsteiner Party Stage
MC Zach Attack
6:00 - 10:00 Chris Rybak Band
7:00  Rathkamp German Folk Dancers
8:30  Tanzenfest Volkstanzkreis

Ziegenbock Wiesn
MC Tony Swonke
6:00 - 10:00  Lori Beth Brook w/ Special Guest Devon & The Outlaw
7:00  Tomball Memorial HS German Club
8:30  TBA
 

Heritage Center
6:30 - 8:30  Evelyn

Strolling
Gene Hackemack, Isaak Klaus, JungeMeisters, Cirque La Vie

 

SATURDAY March 25
Grady Und Sandra Platz
MCs Zach Attack, Glen Renfro
10:00  Round Top Brass Band
11:05  Opening Ceremonies and Keg Tapping
11:20  Round Top Brass Band
12:00  German Folk Dance Showcase featuring high school German Clubs from Brazoswood, Whitney, and more
12:45  Round Top Brass Band
1:45    Whitney HS German Club Folk Dancers
2:15    break for sound check
2:30    Das ist Lustig
4:00    Tanzenfest Volkstanzkreis
4:30    Das ist Lustig
6:00    Stein Hoist / Masskrugstemmen   Prizes provided by The Sauer Kraut Grill!
6:30    Alex Meixner Band
8:00    Stein Hoist / Masskrugstemmen   Prizes provided by The Sauer Kraut Grill!
8:30    Alex Meixner Band
8:30    Stein Hoist / Masskrugstemmen   Prizes provided by The Sauer Kraut Grill!
9:00    Alex Meixner Band

Telgte Dancehall
MC Heidi Holadio
10:00  HomeBrewed Brass
11:30  Cloggers Unlimited  
12:00  HomeBrewed Brass
1:00    Chicken Dance Contest; prizes provided by Lustig Tours
1:30    break for sound check
1:45    Lederhosen Junkies
3:00    Brazoswood HS German Club Folk Dancers
3:30    Lederhosen Junkies
5:00    TBA High School German Club
5:30    break for sound check
5:45    Alpenmusikanten
7:00    Rathkamp German Folk Dancers
7:30    Alpenmusikanten
8:30    Tanzenfest Volkstanzkreis
9:00    Alpenmusikanten

Warsteiner Party Stage
MC  Heidelberg Evy   
10:00  Evelyn 
11:00  parade goes by
11:15  Evelyn  Whitney HS German Club Folk Dancers
12:00  Scandinavian Folk Dancers of Houston
12:30  Break for sound check 
12:45  Chris Rybak Band 
1:45    Rathkamp German Folk Dancers
2:15    Break for sound check 
2:30    Auf Geht's Musik
3:30    Whitney HS German Club Folk Dancers
4:00    Auf Geht's Musik
5:00    Brazoswood HS German Club Folk Dancers
5:30    Auf Geht's Musik
6:30    Break for sound check   
6:45    Chris Rybak Band
8:15    Das ist Keine Kunst German Folk Dance Troupe
8:45    Chris Rybak Band

Ziegenbock Wiesn
MC Tony Swonke
10:00  Prost!
12:30  Game Time with Marie; Ms Germanfest
1:00    Prost!
2:00    TBA  High School German Club
2:30    Break for sound check    
2:45    Lorelei Und Schatzi
3:45    Keine Kunst German Folk Dancers Dance Party
4:15    Lorelei Und Schatzi
5:45    TBA
6:15    Dancefest and Schuhplattler Contest w/ Tanzenfest Volkstanzkreis; prizes from Lustig Tours
6:45    break for sound check
7:00    The JungeMeisters
7:45    Great Beard Contests; prizes provided by Goattastic Skin
8:30    The JungeMeisters

Heritage Center
12:00 - 5:30  Rebecca Huck
6:30 - 8:30  Isaak Klaus

Gazebo
12:00, 2:00, 4:00  Carolyn and Das Klaggen Studt (folk singing with dancing wood dolls)
1:00, 3:00 5:00 Story Time with Ghillie The Elf

Strolling
Gene Hackemack, HomeBrewed Brass, Marie Ms Germanfest, Cirque La Vie, Ghillie The Elf, 2nd Royal Bavarian Infantry regimen

 

SUNDAY March 26
Grady Und Sandra Platz
MC  Zach Attack
12:00   Das ist Lustig
12:45   Li'l Wranglers and Elite Wranglers
1:00    Das ist Lustig
2:30    Stein Hoist / Masskrugstemmen   Prizes for kids from Zemmer's !
3:00    Alex Meixner Band
4:00    Tanzenfest Volkstanzkreis
4:30    Alex Meixner Band

Telgte Dancehall
MC Heidi Holadio
12:00  Alpenmusikanten
1:00    Rathkamp German Folk Dancers  
1:30    Alpenmusikanten
2:45    Li'l Wranglers and Elite Wranglers
3:00    break for sound check
3:15    Auf Geht's Musik
4:00   Das ist Keine Kunst German Folk Dance Troupe
4:30   Auf Geht's Musik

Warsteiner Party Stage
MC Heidelberg Evy 
12:00   Evelyn 
12:45   Tanzenfest Volkstanzkreis
1:15    Evelyn
2:00    Das ist Keine Kunst German Folk Dance Troupe
2:30    Chris Rybak Band
4:00    Rathkamp German Folk Dancers  
4:30    Chris Rybak Band

Ziegenbock Wiesn
MC Tony Swonke
12:00  Lederhosen Junkies
1:00  Game Time with Marie, Ms Germanfest
1:30   Lederhosen Junkies
3:15    break for sound check
3:30    Allison's Polka Band  
4:30    TBA
4:45    Allison's Polka Band

Heritage Center 
12:00 - 5:00 Rebecca Huck 

Gazebo
12:00, 2:00, 4:00  Carolyn and Das Klaggen Studt (folk singing with dancing wood dolls)
1:00, 3:00 5:00 Story Time with Ghillie The Elf

Strolling
Gene Hackemack, JungeMeisters, Marie Ms Germanfest, Cirque La Vie, Ghillie The Elf

 


 

Contests!!!
 
GOAT Beard Contest on Saturday evening at 7:45pm at the Ziegenbock Wiesn.  Do you have the GOAT (Greatest Of All Time) beard?  Even a contest for kids to show off the kind of beard they hope to have someday!  Self care prizes for first place kid and grown up winners provided by Goattastic Skin!

Bier Stein Holding contests will take place at Grady & Sandra Platz, located across from City Hall, at 6:00 and 8:00 on Saturday for grown ups, and at 2:30 on Sunday for youngsters!  Referees will be watching as contestants hold their full stein at arms length.  They'll be looking for the longest steadiest hold.  Start to droop, bend, change posture or spill, you're out.  Categories for ladies and men.  1st place prizes provided by The Sauer Kraut Grill!
 
Chicken Dance Contest on Saturday at 1:00 at the Telgte Dance Hall.  1st place prizes for kids and adults provided by Lustig Tours Holiday!
 
Schuhplattler Contest on Saturday at 5:45 at the Ziegenbock Wiesn.  Schuhplattler is the style of rhythmic dance performed by men in Bavaria and Tirolean region of Austria. Folk dance group Tanzenfest will teach you how, then challenge you to be the best schuhplattler of the day.  1st place prizes for kids and adults provided by Lustig Tours Holiday!

Hollerin' Contest  takes place Saturday afternoon 5:10 at the Warsteiner Wiesn.  Hollerin' is like yodelin', just a little louder and a little less Alpine.  This is a great contest for kids of all ages!   1st place Prizes for grown ups and kids provided by The Kuckuck's Nest!

Yodeling Contest takes place Saturday afternoon at 5:45 at the Bud Light Party Stage.  Have you ever wanted to say you're an award winning yodeler?  Here's your chance!  1st place prizes for grown ups and kids provided by Kuckuck's Nest!

 
 
Information subject to change
    
Kuckuck's Nest provides 1st place prizes for the Best Dressed German contest!

Kuckuck's Nest provides 1st place prizes for the Best Dressed German contest!

Lustig Tours provides prizes for the Chicken Dance Contest, Hollerin' contest and Yodeling Contest.

Lustig Tours provides prizes for the Chicken Dance Contest, Hollerin' contest and Yodeling Contest.

Exciting new upgrades!  The stage near the corner of Pine and Market is now under a big tent!  The area is called Grady Und Sandra Platz, in honor of Grady and Sandra Martin, who founded the German festivals in Tomball. 

The stage on the meadow at the corner of Market and Walnut is now called the Ziegenbock Wiesn, and will include interactive fun, like sing alongs, folk dance lessons, games and contests.  Music is a mix of traditional German, and American folk music.